Öncü Eğitimciler
Öğretmen Zümreleri
Zirveler
Konferans
Söyleşi
Çalıştay
Kurs
Seminerler
Paylaşım Toplantıları
POP
Eğitim Akademisi
Öğretmenler Odası
Öğretmenim Sempozyumu
Sitelerimiz
Tematik Öğretmen Gezileri
Çözüm Ortaklıkları
Yazar Öğretmenler
Haberler
İncir Çekirdeği
İletişim
Anadolu Faaliyetleri
Uluslararası
Basında Biz
Öncü Çocuk Akademisi
#BeyazTebeşir
Öncü Konuşmalar
Öğretmen Atölyeleri

Matematik Öğretmenleri Zirvesi

Zirve Banner

ZİRVE MATEMATİK ÖĞRETMENLERİNİ BULUŞTURDU!

“Matematik muhtaç olduğumuz bir derstir. Katı ezberci zihniyetle matematiğin daha ilk yıllardaki yanlış öğretimi, üniversite sıralarına kadar devam etmekte, maalesef dershanelerde öğrencilere hala minimum sürede maksimum soruya doğru yanıt verme hedefi gösterilmektedir.”

10 Mart 2012 Cumartesi günü düzenlenen I. Matematik Öğretmenleri Zirvesi’nde Matematik Öğretmenleri deneyim ve bilgilerini paylaşmak üzere buluştular. İstanbul içinden ve dışından 200’e yakın öğretmen ve öğretmen adayının katılımı ile gerçekleştirilen zirve, hem öğretmenlerle akademisyenleri bir araya getirmesi, hem de öğretmenlerin ortak problemlerinin paylaşılması bakımından oldukça etkili oldu.

İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt ANCIN’ın açılış konuşması ile başlayan, Doç. Dr. Ahmet Ş. ÖZDEMİR’in öğretmenleri yaşam boyu öğrenmekonusunda yüreklendirdiği protokol konuşması ile devam eden ve gün boyu süren zirvenin açılış panelinde, Yard. Doç. Dr. Sare ŞENGÜL kavramsal öğrenmenin okullarda hala tam olarak yerleşemediğinden, öğrencilerdeki kavram yanılgılarının, iyi organize edilmiş örneklerle karşılaştırılmamalarından kaynaklandığını söylerken, Haliç Üniversitesi’nde görev yapan Yard. Doç. Dr. Ali ERDOĞAN, katı ezberci zihniyetle matematiğin daha ilk yıllardaki yanlış öğretiminin, üniversite sıralarına kadar devam ettiğinin, dershanelerde öğrencilere hala minimum sürede maximum soruya doğru yanıt verme hedefi verilmesinin yanlışlığının altını çizdi. “Matematiğin muhtaç olduğumuz bir ders olduğunu” öğrencilere öğretmek ile işe başlanılması gerektiğini vurguladı. Panelin son konuşmacısı olan ve zirve için Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden gelen Yard. Doç. Dr. Erol KARAKIRIK ise kendisinin Türkçeleştirdiği SketchPad geometri yazılımından söz ederken dinleyicilere oldukça eğlenceli anlar yaşattı. Yıllarca teknoloji üzerine yaptığı çalışmaların Türkiye’de değerinin çok geç fark edildiğini dile getirerek sitem eden konuşmacı, bu tür yazılımların insanlığın işlerini kolaylaştırmak için bulunmadığını “bir işi kolaylaştırırsanız, bilgiyi yok edersiniz” cümlesi ile ifade etti.

Öğleden sonraki ilk oturumda Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden katılan Matematik ve Sınıf Öğretmenleri tarafından, özgün etkinlikleri içeren 3 paylaşım sunuldu. İkinci oturum ise Matematik eğitimine farklı yaklaşımlar kazandıran teknoloji destekli paylaşımlarla sürdü. Cabri 3D ile etkinlik örnekleri paylaşan Doç. Dr. İlyas YAVUZ’un sunumu büyük ilgi gördü.

Zirve, Marmara Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Orhan ÇANAKÇI’nın yönetiminde “Öğretmenlerle Problem Çözme Üzerine Deneyim Paylaşımları & Uygulama Örnekleri” başlıklı çalıştayla sona erdi. “Öğretmenlik yalnız bir meslektir” diyen ÇANAKÇI, bu tip buluşmalara büyük ihtiyaç olduğunu belirtti.

İGEDER Matematik Platformu Koordinatörü Satı CEYLAN, zirvenin gelecek adına büyük bir umut ışığı olduğunu söylerken, I. Matematik Öğretmenleri Zirvesi’ne gösterilen bu yoğun ilginin artarak devam etmesini belirterek memnuniyetini dile getirdi.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan ve program süresince paylaşımları özenle takip eden İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt ANCIN, İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği’nin kapısının herkese sonuna kadar açık olduğunun altını çizerken, çok yakın zamanda gerçekleşecek olan ve İGEDER’in düzenleyeceği uluslararası bir öğretmen buluşmasının da müjdesini verdi.

Ayrıca paylaşımları ile zirveye katılan öğretmenlere, sınıf içi uygulanabilirliği yüksek etkinlikleriyle Esra Sabire BAŞAYAR’a, hikayelerle matematik öğretimiyle Mehmet Emin ŞEN’e, oyunlarla matematik öğretimi ile Ubeyde ALKAN ve Süleyman TANRIVERDİ’ye, Geogebra ile matematik öğretimine vurgu yapan Emine BAŞARAN ve Metehan MERCAN’a, yapılandırmacı yaklaşımla alan kavramı öğretiminden söz eden Mustafa Serkan PELEN’e ve resimlerle matematik öğretimi başlıklı poster çalışması ile henüz öğretmen adayı olan Canan AYRAN’a plaket ve sertifikalarının verilmesi ile program sona erdi.

Sayfa Görüntülenmesi : 4289
2012-03-10
 
 
 
 
   
 

Güncel Öncü Eğitimciler EtkinlikleriTübitak -Teknofest Projeleri - 9 Mart 2024
Bahar Dönemi Okuma - Etkinlik Çalışmaları 2024
Safranbolu ve Kastamonu Gezisi - 27-28 Nisan 2024
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 22-27 Ocak 2024
Eğitim Akademisi 2023 - 2024 Bahar Dönemi Çağrısı
2024 Yarıyıl Tatili Tematik Öğretmen Gezileri
Öncü Eğitimciler Kıbrıs Turu 22-24 Ocak 2024
Gariplerin İzinde Endülüs Gezisi - 24 - 28 Ocak 2024
Eğitici Oyunlar Atölyesi - 25 Kasım 2023
Eğitim Akademisi Okuma - Etkinlik Çalışmaları
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 25-28 Ocak 2023
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 12-14 Kasım 2023
İnsanlığın Önderi Öğretmenler İçin - Eğitim Akademisi 2023 - 2024 Çağrısı
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 13-15 Kasım 2023
 
 


ULUSLARARASI ÖNCÜ EĞİTİMCİLER DERNEĞİ 2013 - Tel: 0 216 640 10 55 - oncuegitimciler@gmail.com - Site Haritası
 .