Öncü Eğitimciler
Öğretmen Zümreleri
Zirveler
Konferans
Söyleşi
Çalıştay
Kurs
Seminerler
Paylaşım Toplantıları
POP
Eğitim Akademisi
Öğretmenler Odası
Öğretmenim Sempozyumu
Sitelerimiz
Tematik Öğretmen Gezileri
Çözüm Ortaklıkları
Yazar Öğretmenler
Haberler
İncir Çekirdeği
İletişim
Anadolu Faaliyetleri
Uluslararası
Basında Biz
Öncü Çocuk Akademisi
#BeyazTebeşir
Öncü Konuşmalar
Öğretmen Atölyeleri

Matematik Öğretmenleri Zirvesi

Zirve Banner

ZİRVE MATEMATİK ÖĞRETMENLERİNİ BULUŞTURDU!

“Matematik muhtaç olduğumuz bir derstir. Katı ezberci zihniyetle matematiğin daha ilk yıllardaki yanlış öğretimi, üniversite sıralarına kadar devam etmekte, maalesef dershanelerde öğrencilere hala minimum sürede maksimum soruya doğru yanıt verme hedefi gösterilmektedir.”

10 Mart 2012 Cumartesi günü düzenlenen I. Matematik Öğretmenleri Zirvesi’nde Matematik Öğretmenleri deneyim ve bilgilerini paylaşmak üzere buluştular. İstanbul içinden ve dışından 200’e yakın öğretmen ve öğretmen adayının katılımı ile gerçekleştirilen zirve, hem öğretmenlerle akademisyenleri bir araya getirmesi, hem de öğretmenlerin ortak problemlerinin paylaşılması bakımından oldukça etkili oldu.

İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt ANCIN’ın açılış konuşması ile başlayan, Doç. Dr. Ahmet Ş. ÖZDEMİR’in öğretmenleri yaşam boyu öğrenmekonusunda yüreklendirdiği protokol konuşması ile devam eden ve gün boyu süren zirvenin açılış panelinde, Yard. Doç. Dr. Sare ŞENGÜL kavramsal öğrenmenin okullarda hala tam olarak yerleşemediğinden, öğrencilerdeki kavram yanılgılarının, iyi organize edilmiş örneklerle karşılaştırılmamalarından kaynaklandığını söylerken, Haliç Üniversitesi’nde görev yapan Yard. Doç. Dr. Ali ERDOĞAN, katı ezberci zihniyetle matematiğin daha ilk yıllardaki yanlış öğretiminin, üniversite sıralarına kadar devam ettiğinin, dershanelerde öğrencilere hala minimum sürede maximum soruya doğru yanıt verme hedefi verilmesinin yanlışlığının altını çizdi. “Matematiğin muhtaç olduğumuz bir ders olduğunu” öğrencilere öğretmek ile işe başlanılması gerektiğini vurguladı. Panelin son konuşmacısı olan ve zirve için Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden gelen Yard. Doç. Dr. Erol KARAKIRIK ise kendisinin Türkçeleştirdiği SketchPad geometri yazılımından söz ederken dinleyicilere oldukça eğlenceli anlar yaşattı. Yıllarca teknoloji üzerine yaptığı çalışmaların Türkiye’de değerinin çok geç fark edildiğini dile getirerek sitem eden konuşmacı, bu tür yazılımların insanlığın işlerini kolaylaştırmak için bulunmadığını “bir işi kolaylaştırırsanız, bilgiyi yok edersiniz” cümlesi ile ifade etti.

Öğleden sonraki ilk oturumda Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden katılan Matematik ve Sınıf Öğretmenleri tarafından, özgün etkinlikleri içeren 3 paylaşım sunuldu. İkinci oturum ise Matematik eğitimine farklı yaklaşımlar kazandıran teknoloji destekli paylaşımlarla sürdü. Cabri 3D ile etkinlik örnekleri paylaşan Doç. Dr. İlyas YAVUZ’un sunumu büyük ilgi gördü.

Zirve, Marmara Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Orhan ÇANAKÇI’nın yönetiminde “Öğretmenlerle Problem Çözme Üzerine Deneyim Paylaşımları & Uygulama Örnekleri” başlıklı çalıştayla sona erdi. “Öğretmenlik yalnız bir meslektir” diyen ÇANAKÇI, bu tip buluşmalara büyük ihtiyaç olduğunu belirtti.

İGEDER Matematik Platformu Koordinatörü Satı CEYLAN, zirvenin gelecek adına büyük bir umut ışığı olduğunu söylerken, I. Matematik Öğretmenleri Zirvesi’ne gösterilen bu yoğun ilginin artarak devam etmesini belirterek memnuniyetini dile getirdi.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan ve program süresince paylaşımları özenle takip eden İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt ANCIN, İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği’nin kapısının herkese sonuna kadar açık olduğunun altını çizerken, çok yakın zamanda gerçekleşecek olan ve İGEDER’in düzenleyeceği uluslararası bir öğretmen buluşmasının da müjdesini verdi.

Ayrıca paylaşımları ile zirveye katılan öğretmenlere, sınıf içi uygulanabilirliği yüksek etkinlikleriyle Esra Sabire BAŞAYAR’a, hikayelerle matematik öğretimiyle Mehmet Emin ŞEN’e, oyunlarla matematik öğretimi ile Ubeyde ALKAN ve Süleyman TANRIVERDİ’ye, Geogebra ile matematik öğretimine vurgu yapan Emine BAŞARAN ve Metehan MERCAN’a, yapılandırmacı yaklaşımla alan kavramı öğretiminden söz eden Mustafa Serkan PELEN’e ve resimlerle matematik öğretimi başlıklı poster çalışması ile henüz öğretmen adayı olan Canan AYRAN’a plaket ve sertifikalarının verilmesi ile program sona erdi.

Sayfa Görüntülenmesi : 3894
2012-03-10
 
 
 
 
   
 

Güncel Öncü Eğitimciler EtkinlikleriSrebrenitsa'ya Dönüş: Büyük Balkan Gezisi 7 - 17 Temmuz 2023
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 4-7 Temmuz 2023
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 25-28 Ocak 2023
Kudüs Seferi 1-4 Temmuz 2022
ELSpath Listening & Speaking
Kriter Akademi 'Milimetrik' Yardımcı Ders Kitapları
Siz de Yazar mısınız?
Öncü Telegram Zümreleri
STEM Eğitim Setleri - Derneğimize Özel İndirim
Fas Endülüs Turu - Sadece Fas Turu
Kurtuluş Savaşı'nın İzinde Anadolu Gezisi 17 – 20 Ağustos 2020
Yunus Emre'nin İzinde: Anadolu Gezisi 23 - 28 Temmuz 2020
Gönül Coğrafyamız: Küçük Balkan Gezisi 28 Haziran - 2 Temmuz
Medeniyetler Beşiği: Güneydoğu Anadolu Gezisi 26 Haziran - 4 Temmuz
Kuruluşun İzinde: Doğu Anadolu Gezisi 21 - 28 Ağustos 2020
 
 


ULUSLARARASI ÖNCÜ EĞİTİMCİLER DERNEĞİ 2013 - Tel: 0 216 640 10 55 - oncuegitimciler@gmail.com - Site Haritası
 .