Öncü Eğitimciler
Öğretmen Zümreleri
Eğitim Akademisi
Öğretmenler Odası
Öğretmenim Sempozyumu
Sitelerimiz
Tematik Öğretmen Gezileri
Çözüm Ortaklıkları
Yazar Öğretmenler
Haberler
İncir Çekirdeği
İletişim
Anadolu Faaliyetleri
Uluslararası
Basında Biz
Öncü Çocuk Akademisi
#BeyazTebeşir
Öncü Konuşmalar
Öğretmen Atölyeleri

"Bize Yeni Bir Okul Lazım!"

Bize Yeni Bir Okul Lazım!

Öncü Eğitimciler olarak, öğretmen ve eğitimcilerin mesleki, kişisel ve sosyal gelişimini sağlayacak imkân ve ortamları oluşturmak ve desteklemek, yeni eğitimcilerin daha nitelikli olması için çalışmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda dernek merkezimizde gerçekleştirdiğimiz Öncü Konuşmalar programına her ay değerli bir konuk alıp, eğitimci ve eğitime gönül vermiş kişilerle buluşturuyoruz.

Öncü Konuşmalar kasım ayı konuğumuz da “Bize Yeni Bir Okul Lazım” başlığı ile Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Turan oldu. İnsan bozulduğu zaman ahlaki değerler bozuldu ama biz ahlaki değerler vererek insanı düzeltmeye çalıştık. Medeniyetimiz derin bir sarsıntı geçirdi, batı da çökmüştür ama batı tekrar bilgi üreterek dirilebilmiştir diyen Turan, yeni bir okulu tarif ederken de; bütün çocukların yeteneklerini teşvik edebilecek bir okul, hayatı bir bütün olarak ele alabilen bir okul, olarak tanımlamıştır.  Ayrıca öğrenciye birey olduğunu kabul ettirmenin dünyanın en zor işi olduğunu belirtmiştir.

Okul kurma yetimizi kaybettikçe okul türlerini artırdık, okul türlerinin artırılması da soysal adalet ilkesine de aykırıdır. İlköğretimde merhamet, ortaöğretimde adalet, üniversitede ise ihtisas üzerine bir okul inşa edilmelidir, sözlerini eklemiştir. Değerler eğitimi konusuna da değinen Turan; değerleri anne-baba ve toplum öğretmiyorsa okul nasıl öğretebilir? Değerler eğitiminin verileceği yer okul değildir diyerek, Teoman Duralinin şu sözünü söylemiştir: “Anne giderse her şey gider; bu toplumda anne gitti.” Bizim değerler eğitimine değil şahsiyet eğitimine ihtiyacımız var.

İyi öğretmenin fakültelerde değil okullarda okullarda yetiştiğini, dünyada bilişsel yeterliği en yüksek öğretmenlerin Türkiye’de olduğunu belirten Turan, bireyin önce kendisine güvenmesi gerektiğini sonra da topluma güven vermesi gerektiğini belirtip, cumhuriyetin de bir eğitim başarısı olduğunu söyleyerek sözlerini noktalamıştır.

Öncü Eğitimciler olarak, bundan sonraki aylarda da Öncü Konuşmalar programı ile eğitimcileri kıymetli konuklarımız ile buluşturmaya devam edeceğiz.

 

Sayfa Görüntülenmesi : 4440
2018-11-03

Yorumlar

 Şükran  2019-01-09 05:13:56
 Güzel konulara değinilmiş👌
 
 
 
 
 
   
 

Güncel Öncü Eğitimciler EtkinlikleriGönül Coğrafyamız Balkan
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 2024 Yazı
Tübitak -Teknofest Projeleri - 9 Mart 2024
Bahar Dönemi Okuma - Etkinlik Çalışmaları 2024
Safranbolu ve Kastamonu Gezisi - 27-28 Nisan 2024
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 22-27 Ocak 2024
Eğitim Akademisi 2023 - 2024 Bahar Dönemi Çağrısı
2024 Yarıyıl Tatili Tematik Öğretmen Gezileri
Öncü Eğitimciler Kıbrıs Turu 22-24 Ocak 2024
Gariplerin İzinde Endülüs Gezisi - 24 - 28 Ocak 2024
Eğitici Oyunlar Atölyesi - 25 Kasım 2023
Eğitim Akademisi Okuma - Etkinlik Çalışmaları
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 25-28 Ocak 2023
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 12-14 Kasım 2023
 
 


ULUSLARARASI ÖNCÜ EĞİTİMCİLER DERNEĞİ 2013 - Tel: 0 216 640 10 55 - oncuegitimciler@gmail.com - Site Haritası
 .