Öncü Eğitimciler
Öğretmen Zümreleri
Eğitim Akademisi
Öğretmenler Odası
Öğretmenim Sempozyumu
I. Sempozyum
II. Sempozyum
III. Sempozyum
IV. Sempozyum
V. Sempozyum
VI. Sempozyum
VII. Sempozyum
VIII. Sempozyum
IX. Sempozyum
X. Sempozyum
Sitelerimiz
Tematik Öğretmen Gezileri
Çözüm Ortaklıkları
Yazar Öğretmenler
Haberler
İncir Çekirdeği
İletişim
Anadolu Faaliyetleri
Uluslararası
Basında Biz
Öncü Çocuk Akademisi
#BeyazTebeşir
Öncü Konuşmalar
Öğretmen Atölyeleri

“Önderi öğretmen olmayan topluma kim kılavuzluk edecek?”

“Önderi öğretmen olmayan topluma

kim kılavuzluk edecek?”

Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği Başkanı Gökhan Erenoğlu, eğitimde öğretmeni merkeze alan söylemlerin öne çıkmasının umut verici olduğunu bildirdi.

Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği tarafından "Eğitimin yeni dinamikleri" temasıyla düzenlenen 10. Ulusal Öğretmenim Sempozyumu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Gökhan Erenoğlu, son yüzyıl boyunca öğretmene yeteri kadar önem verilmediğini söyledi.

Eğitimi ihya etmek adına yapılan çalışmaların binaya, müfredata, maliyeye yönelik çalışmalar olduğunu dile getiren Erenoğlu, "Bunları anlayışla karşılamıyor değiliz, elbette önemli şeyler. Bunun çabasını güdenlere de saygı duyuyoruz. Bugün öğretmeni merkeze alan söylemlerin öne çıkması umut verici." şeklinde konuştu.

Eğitim ve öğretimin zihinlerde okuma-yazma oranını artırma olarak sabitlendiğini dile getiren Erenoğlu, bu yüzden öğretmenin de önemini yitirdiğini öne sürdü. Bir kesimin öğretmenleri belli ideolojilerin taşıyıcısı olarak gördüğünü aktaran Erenoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bazıları Batılılaşmanın temsilcisi, bir diğeri öğretmeni zihinlerinde algıladıkları gericiliğe bekçi olarak istihdam etti yıllarca. Her ne yaptıksa zaman geçtikçe öğretmenin değeri kayboldu, değersizleşen öğretmen topluma bir şey katamaz oldu. Oysa öğretmenler toplumların aydınlarıdır. Öğretmenler toplumun en güvenilir kesimi ve en çalışkan meslek grubudur. Bugün ise tam aksi söyleniyor. Sorun tam da burada. Rehberi öğretmen olmayan bir toplum nasıl kalkınacak? Öğretmenine güvenmeyen toplum kime güvenecek? Öğretmeninin tembel olduğunu gören toplum çalışmak için kendisine kimi örnek alacak? Önderi öğretmen olmayan topluma kim kılavuzluk edecek?"

"Öncü Eğitimciler" olarak öğretmenlerin ilmi derinliğine güvendiklerini dile getiren Erenoğlu, öğretmenleriyle beraber entelektüel kapasitesi gelişen, kalkınması sürekli olan, daha ahlaklı ve güven içerisinde yaşayan bir toplum olunacağına inandıklarını kaydetti.

Kimseye yol göstermeye çalışmayıp yola koyulduklarını dile getiren Erenoğlu, "Biz tüzüğümüzde ifade ettiğimiz gibi iyi insanların ortaya çıkması amacıyla öğretmen ve eğitimcilerin mesleki, kişisel ve sosyal gelişimini sağlayacak imkan ve ortamları oluşturmayı ve desteklemeyi, yeni eğitimcilerin daha nitelikli olması için çalışmayı kendimize ilke edindik. Biz bu yolda olmayı önemsiyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Erenoğlu'nun konuşmasının ardından eğitimci-yazar Muhammet Yılmaz, "Dünden Yarına Eğitim ve Öğretmenlik" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Sempozyum, panel, poster, atölye ve bildirilerin sunumuyla tamamlandı.

 

KAYNAK: İSTANBUL (AA)

INSTAGRAM HESABIMIZ      TWİTTER HESABIMIZ

 

Sayfa Görüntülenmesi : 4570
2018-12-01

Dökümanlar

X. Sempozyum Açılış KonuşmasıX. Sempozyum Açılış Konuşması
 
 
 
 
   
 

Güncel Öncü Eğitimciler EtkinlikleriGönül Coğrafyamız Balkan
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 2024 Yazı
Tübitak -Teknofest Projeleri - 9 Mart 2024
Bahar Dönemi Okuma - Etkinlik Çalışmaları 2024
Safranbolu ve Kastamonu Gezisi - 27-28 Nisan 2024
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 22-27 Ocak 2024
Eğitim Akademisi 2023 - 2024 Bahar Dönemi Çağrısı
2024 Yarıyıl Tatili Tematik Öğretmen Gezileri
Öncü Eğitimciler Kıbrıs Turu 22-24 Ocak 2024
Gariplerin İzinde Endülüs Gezisi - 24 - 28 Ocak 2024
Eğitici Oyunlar Atölyesi - 25 Kasım 2023
Eğitim Akademisi Okuma - Etkinlik Çalışmaları
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 25-28 Ocak 2023
Öncü Eğitimciler Kudüs Seferleri 12-14 Kasım 2023
 
 


ULUSLARARASI ÖNCÜ EĞİTİMCİLER DERNEĞİ 2013 - Tel: 0 216 640 10 55 - oncuegitimciler@gmail.com - Site Haritası
 .